Saulės elektrinių populiarumas Lietuvoje auga sparčiai, o namų savininkai vis dažniau svarsto apie galimybę įsirengti šias sistemas savarankiškai. Tokia idėja vilioja dėl galimų sąnaudų mažinimo, tačiau ne viskas taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Ką reikia žinoti, jei nusprendėte imtis šio projekto patys? Kokie mitai apie saulės elektrines vis dar sklando visuomenėje?
Pasak energetikos ekspertų, tinkamai įsirengta saulės elektrinė gali atsipirkti per 7–10 metų, tačiau netinkamai parinkti komponentai ar prastos kokybės įranga gali ne tik sumažinti elektrinės efektyvumą, bet ir sukelti pavojų. Lietuvoje savarankiškas saulės elektrinių įrengimas yra legalus, tačiau tam būtina laikytis griežtų reikalavimų.
Mitas: saulės elektrinę įsirengti gali bet kas
Vienas didžiausių mitų – kad modernios saulės elektrinės įrengimas yra toks paprastas, kad jį gali atlikti kiekvienas, turintis bent minimalius įrankius. Tiesa yra ta, kad šiam darbui reikia ne tik techninių žinių, bet ir supratimo apie elektros sistemas bei saugos standartus. Saulės modulių montavimas gali pasirodyti nesudėtingas, tačiau elektros instaliacijos darbus turi atlikti sertifikuotas elektrikas.
„Dažnai žmonės nežino, kad netinkamai pajungti inverteriai arba prastai izoliuoti laidai gali ne tik sumažinti elektrinės efektyvumą, bet ir sukelti trumpąjį jungimą ar net gaisrą“, – teigia Valdas, sertifikuotas elektrikas.
Tiesa: tinkamai įrengta saulės elektrinė gali sumažinti sąnaudas
Saulės elektrinės tampa patraukliu pasirinkimu ne tik dėl galimybės sumažinti elektros sąskaitas, bet ir dėl valstybės teikiamos paramos. Šiuo metu Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) remia gyventojus, įsirengiančius saulės elektrines, padengiant dalį įrengimo išlaidų. Tačiau norint pasinaudoti šia parama, būtina užtikrinti, kad elektrinė atitiktų visus reikalavimus, o savarankiškas įrengimas gali apsunkinti šį procesą.
„Parama skiriama tik tiems projektams, kurie atitinka nustatytus techninius reikalavimus. Gyventojai, savarankiškai įsirengę elektrines, dažnai susiduria su problemomis, kai tenka pateikti dokumentus dėl paramos gavimo“, – sako Rūta, APVA atstovė.
Mitas: saulės elektrinė veiks efektyviai be tinkamo projektavimo
Kitas klaidingas įsitikinimas – kad saulės modulių išdėstymas nėra svarbus, o pati sistema veiks gerai bet kokiomis sąlygomis. Iš tikrųjų modernios saulės elektrinės efektyvumas labai priklauso nuo to, kaip ir kur yra sumontuoti moduliai. Netinkamai pasirinkta kryptis ar šešėlių įtaka gali sumažinti sistemos našumą iki 20 ar net 30 procentų.
Projektuotojai rekomenduoja saulės modulius montuoti ant pietų pusės stogo, kur nėra jokių kliūčių, tokių kaip medžiai ar gretimi pastatai. Be to, svarbu pasirinkti tinkamą kampą – Lietuvoje optimalus nuolydis yra apie 35 laipsniai.
Tiesa: savarankiškas įrengimas gali sumažinti kaštus, bet ne visada
Vienas iš pagrindinių argumentų savarankiškai įsirengiant saulės elektrinę yra sutaupytos lėšos. Tiesa, galima išvengti montavimo darbų kainos, tačiau būtina atsižvelgti į tai, kad įrangos kaina išlieka ta pati. Be to, klaidos įrengiant gali reikšti papildomas išlaidas ateityje.
„Taupant montavimo darbų sąskaita dažnai pamirštama apie atsakomybę ir saugą. Netinkamai įrengus sistemą, remonto kaštai gali gerokai viršyti pradinę investiciją“, – pažymi Jonas, atsinaujinančios energetikos konsultantas iš Vilpra.lt.
Savarankiškas modernios saulės elektrinės įrengimas – įdomus ir potencialiai ekonomiškas projektas, tačiau jis reikalauja kruopštaus pasiruošimo, techninių žinių ir atsakomybės. Specialistai rekomenduoja pasitarti su profesionalais, kad būtų išvengta klaidų, galinčių pakenkti tiek elektrinės efektyvumui, tiek jos saugumui.
Parašykite komentarą